Smaragd Mazı Kısa Özellikleri

Thuja occidentalis ‘Smaragd’

Bu çeşit, yıl boyunca parlak, parlak yeşil bitki örtüsünü koruyarak değerli bir çit bitkisi veya örneği yapan kompakt, yaprak dökmeyen, piramidal bir ağaçtır.

Çeşit adı “zümrüt” için Danimarkalıdır (çeşidin kaynaklandığı yer). Bu bitkinin ‘Zümrüt’ veya ‘Zümrüt Yeşili’ olarak da bilinmesi şaşırtıcı olmamalıdır.

Dikkat Edilmesi Gereken Özellikler

Bu bitki çok çeşitli toprakları tolere eder ve düzenli yağmurlu nemli havayı sever. Yeşillik, çok fazla gölgede ekilirse daha az yoğunlaşır.

Bakım

Bu çeşit, tam güneşte kısmen gölgede orta, iyi drene toprakta kolayca yetiştirilir. Derinden sıcak ve kuru havalarda su alın ve kök bölgesinin malçlanması. Yeni büyüme başlamadan önce erken ilkbaharda budama. Çit olarak yetiştirilirse, ilkbaharda ve istenirse yaz sonunda süsleyin. Buz ve kar zararlarından kaçınmak için tek bir liderle eğitimli kalın.

Yayılma

Yaz sonunda yarı olgunlaşmış kesimler yerleştirin.

SorunlarTırtıllar, ağaç kabuğu böcekleri, böcekleri, akarlar ve ölçek böcekleri, popo çürüklüğü, dal dieback, Botrytis, mantar kök çürüklüğü ve iğne yanıklığı gibi yaygındır. Geyik yeşillik göz atabilir.