Bahçe Sulama İpuçları

Bahçenizi Sulamak İçin Altı İpucu

  1. Kök bölgeye odaklanın. Unutmayın, yapraklara değil, suya erişmesi gereken kökler. Yeşilliklerin ıslatılması su kaybıdır ve hastalığın yayılmasını destekleyebilir.
  2. Sadece ihtiyaç duyulduğunda su verin. Otomatik sulama zamanlayıcıları özellikle yararlıdır; sadece havayı izlediğinizden ve yağışın bol olduğu zamanların sıklığını azalttığınızdan emin olun. Çok fazla nem, bitkilere çok az zarar verebilir.
  3. Derinden ve iyice sulayın. Çimler ve yıllık bitkiler, köklerini toprağın ilk 6 “sında toplar; uzun ömürlüler, çalılar ve ağaçlar için, ilk 12’dir. Ağır toprakta, suyun 6-12 “aşağı süzülmesi saatler alabilir. İlerlemeyi kontrol etmek için parmağınızı veya bir kürek kullanın.

  1. Sabahları su. Yaprakların üzerine nem alırsanız, bu onlara kuruması için zaman kazandırır. Yeşillik kuruduğunda bitki hastalıklarının ayak basması çok daha zordur.
  2. Her şeyi malç. Malç yüzey akışını azaltır ve topraktaki buharlaşmayı yavaşlatır.
  3. Doğru aleti kullanın. Kök bölgesinde verimli sulama için, bir yağmurlama hortumu yerine bir dikme hortumu veya daha hassas bir damla sulama sistemi kullanın.