Bahçenizin Görünmemesi İçin En İyi Bitki Çeşitleri

Görüntü Kapatmak İçin Bitki Çeşitleri

Çitiniz yakındaki komşuların veya işletmelerin görüşlerini engelleyecek kadar yüksek değilse, size daha fazla mahremiyet sağlamak için çitinizden daha uzun boylu büyüyen bitkiler kullanın. Hızlı büyüyen seçenekler size hızlı bir ekran sağlar, ancak bunları çit hattınızla sınırlamak için sık sık budama gerekir. Daha yavaş yetiştiriciler genellikle olgunlaştıklarında daha kalın bir ekran sunar. Sightlines yanı sıra arka bahçesinde gürültü engellemek gerekiyorsa, küçük bir çeşme takın; Sızıntı yapan su, bahçenizin dışında üretilen gürültüyü gizleyerek kişisel vahalarınıza özel bir his verir.

Ağaçlar

Yaprak dökmeyen ağaçlar, kışın yapraklarını kaybetmediği ve bahçenizi meraklı gözlerden soğuk havalarda bile koruyacağı için gizlilik ekranları için en iyi seçimdir. Hızlı büyüyen seçenekler arasında Leyland selvi (Cupressocyparis leylandii) gibi selvi veya Mazı occidentalis “Emerald Green” gibi arborvitae yer alır. Her ikisi de yılda 4 ila 6 feet büyüyebilir ve 20 feet yüksekliğe kadar büyüyebilir.

Çalılar

Yaprak dökmeyen çalılar genellikle olgunlaştığında kalın bir çit sunar, ancak bu aşamaya çitinizin üst kısmındaki yükseklikte genellikle birkaç yıl sürebilir. Amerikan şimşir ağacı (Buxus sempervirens) 10 metre yüksekliğe ulaşabilir. Tatlı defne defnesi (Laurus nobilis) bir ağaç olarak yetiştirilebilir, ancak uzun bir çalı olarak budanırken en iyi gizlilik taramasını sunar. Tatlı koy, ilkbaharda bahçenizi aydınlatmak için küçük çiçeklere sahiptir ve kokulu yaprakları kurutulabilir ve çorba ve yahnide baharat olarak kullanılabilir.

Sarmaşıklar

Çitinizin üst kısmına basit bir kafes takın ve İngiliz yazlık hissi vermek için arkadaki sarmaşıkları toplayın. İngiliz sarmaşık hızla büyür ve tüm yıl yeşil kalır, ancak onu kafes içine almak için sık sık kesilmesi gerekir. Güzel kokulu ve renkli bir dokunuş için, çeşitli boyutlarda ve renklerde gelen akasmaları (Clematis armandii) ya da bütün bir yaz ve bazen de kışın çiçek açan tatlı bezelye (Lathyrus odoratus) ‘ı deneyin. Her asma yaklaşık 6 metre uzunluğunda büyür ve diğer üzümlerden daha kolay kullanılmasını sağlar.

Bambular

Bambu sadece hızlı büyür ve yayılmaz, aynı zamanda bahçenize egzotik bir hava verir. Bambu koşusu yılda 5 metreye kadar uzayabilir ve aynı oranda yayılır. Dezavantajı, bambuyu çit hattınıza yerleştirmek için yeni sürgünleri hızla biçmeniz gerektiğidir; Sürekli dikkat göstermeden bahçenizi hızlı bir şekilde ele geçirebilir. Topaklı bambu, yılda iki aya kadar yayılır ve böylece daha kolay yönetilebilir hale gelir. Bambuyu, bir düğüm düğümünün hemen üzerinde keserek istenen yüksekliğe kadar kurulayın. Arrow Bambu (Pseudosasa japonica), büyük yaprakları olan, yoğun bir ekran oluşturmak için özellikle uygun hale getiren, kümelenmiş bir bambu türüdür. Altın Bambu (Phyllostachys aurea) saplarda hem yüksek hem de alçak bir yerde bulunan ve çitinizde açık kaburgalar varsa mahremiyetinize katkıda bulunan yaprakları olan bir bambu.