Çit Bitkisi Dikmenin Avantajları Nelerdir?

Çit Bitkisi Dikmenin Avantajları

Çit bitkileri, çitler ve duvarların tümü bahçemizin etrafında sınırlar sağlar, ancak çit bitkilerinin insan yapımı alternatiflere göre birçok avantajı vardır.

Maliyet
Çit dikmek bir DIY projesidir ve tek ihtiyacınız olan ücretsiz bir gün, bir kürek, buradaki müthiş bahçeler araçlarımızı , bitkilerin ve bazı kompostların korunmasına iyi bir başlangıç ​​yapmak için bakın (kırsal bir bölgede değilseniz) tavşan korumalarına ihtiyaç duyabilir ). Küçük hücreli yetişen korunma bitkileri veya çoğu zaman yaprak döken , hatta dökmeyen türler ( Cherry Laurel , Box , Holly , Yew ve Privet ) daha az pahalı olan çıplak kök bitkileri kullanırsanız, maliyet önemli derecede düşüktür .

hızlı çeşitli çit bitkilerinin maliyeti karşılaştırmak, böylece Biz web sitemizi tasarladık, bir sürü (çok ucuzdur) daha küçük bitkiler sipariş ve onları olgun için ek bir yıllık veya iki beklemek sabır olmadığına bağlıdır.

Suç Önleme
Dikenli veya dikenli çitler, hırsızlara karşı koyabiliyorlar. Özellikle sınırınızın savunmasız olduğu yerlerde, Alıç , Pyracantha ve Berberis’i düşünün . Suç oranlarının yeşil alanlarda daha düşük olduğu ve hatta insanların çit kaplamalı bir caddede daha yavaş araba kullanmaya meyilli olduğu düşünülmektedir.

Böcekler, Kelebekler ve Kuşlar için Cazibe
Bir kuş besleyiciyi duvardan asabilirsiniz, ancak sonbaharda tatlı kırmızı şahinlerle alıç çitlerinin veya bir defne veya meyvelerin Pyracantha veya Holly’nin meyveleri ile karşılaştırılmaz . Bahçeye yararı olan böcekler Lavanta ve Oleaster’ı sever . Kuşları, kelebekleri ve böcekleri beslemenin yanı sıra, çitler korunak sağlar. Her zaman yavru kuşların çitinizi kesmeden önce yuvalarından çıktıklarını kontrol edin. Bütün yabani kuşların dolu yuvaları yasalarla korunmaktadır.

Rüzgar koruma
Bir çit dikmenin en büyük sebebi rüzgarlardan korunmaktır. Rüzgarın türbülans yaratan engeli üzerinden yukarı doğru yönlendiren bir duvar veya çitin aksine, bir çit filtrelenir ve onu yatıştırır, bu da hava sirkülasyonu ve korunaklı bir mikro iklimin oluşmasına yol açar. Bahçede, bu, sıcak toprağın bir sonucu olarak daha iyi büyüme koşulları sağlar. Deniz kenarı bölgelerde, bir çit, özellikle erozyonun azaltılmasında ve bitkilerin tuz ve kumdan zarar görmesinde faydalıdır.

Çekici Olmayan Özellikleri Gizlemek
Hepimiz her pencereden mükemmel görüşlere sahip değiliz ve bir çit çöp kutularının, yıkama hatlarının, kompost yığınlarının veya çirkin binaların görünümünü engellemek için uygun olan yüksekliğe hızla erişebilir. duvar ve çitler maliyet etkileri daha da ikna edici çitlerin lehine hale geldiğinde, yüksek ekran gerekiyorsa bu özellikle yararlıdır.

Bir Özelliği Çerçeveleme
Yerleşik bir çitin koyu arka planı bahçıvanın gözünün ön plandaki bitkilere odaklanmasına yardımcı olabilir. Çitler bahçe tasarımcıları tarafından görünümün iyileştirilmesine yardımcı olmak için kullanılır ve otsu sınırların bir çitin önünde en iyi etkiye sahip olduğu gösterilmiştir.

Düşük bakım
Bütün çitlerde bir miktar bakım yapılması gerekir, ancak çitlerin boyanması ve çürürken veya rüzgâr hasar gördüğünde panellerin değiştirilmesi gerekir. Tamam, belki de duvarlar çok fazla bakıma ihtiyaç duymazlar, hatta duvarın düşük bakım söz konusu olduğunda bir çitin kenarından yana olduğunu kabul edelim. Ancak maliyeti, görsel yönleri ve çevresel çekiciliği hesaba kattığınızda, doğal olarak bir çitin genel olarak daha iyi bir seçenek olduğunu düşünüyoruz. Bakım gerekliliği konusunda bir risk seçerken dikkatli olun – her bir tür sayfasındaki “Budama Önerileri” sekmesinde her bir tür için gereken kırpma sıklığını belirleriz.

Çevresel faydalar
Yoğun yaprak dökmeyen çitleri, gürültü seviyelerini azaltmak için yararlı bir yoldur (azaltmak ancak ortadan kaldırmak değildir). Ses yalıtımı derecesi, bir çitin yüksekliğinden, olgunluğundan ve yoğunluğundan doğrudan etkilenir ve özellikle de gürültü kaynağının yükselmesinden, bahçe seviyesinin yukarısındaki bir gürültünün azaltılması daha zordur. Ses yalıtımı için ekilen çitlerin, özellikle bitkilerin ve sebze bahçelerinin yanı sıra çocukların oyun alanlarının yakınında kullanım için yararlı olan hava kirliliğini de absorbe ettiği bilinmektedir.

Renk
Yeşil, gri, sarı, krem, limon ve bakır tonlarının yanı sıra çiçek, çiçek, meyve ve meyvelerin yaprakları – özenle seçilmiş bir çit bahçıvanı mevsim boyunca renkle ödüllendirir. Ayrıca , renkli bitki örtüsü ile korunma alanımıza bakınız .

Ev Değeri
Yeşil alanlardaki sokaklarda ev fiyatlarının daha yüksek olduğunu gösteren araştırmalar gördük. Öyleyse komşuları bir çit dikmeye alın!

Osmanlı şimşiri

Osmanlı şimşiri cüce(kısa) çit yapımına oldukça elverişli bir bitkidir. Onu özel kılan her dem yeşil olması ve aynı zamanda sık ve küçük yapraklara sahip olmasıdır. Bu bitkiye kolayca dekoratif şekil verebilir ve budama yapabilirsiniz.

Osmanlı şimşirin beğendiği topraklar besin olarak zengin, nemli serin, gevşek, humuslu kireçli topraklardır. Güneşli ve ılıman yerlerde iyi gelişen bu bitkiler, gölgeye dayanıklı olduğundan ağaç altlarında da yetiştirilir.

Osmanlı şimşirin dikimi oldukça önemlidir. Yanlış dikimler bitkinin sağlıklı gelişmesini ve büyümesini büyük oranda etkilemektedir. Osmanlı şimşirin dikimi esnasında yüzeysel bir çukur açılarak 1/8’i dışarıda kalacak şekilde dikilmelidir.

Bu çalıda ise sulama işlemi de dikim işlemi gibi oldukça önemlidir. Şimşirin kökleri yüzeysel olduğundan sulama köklere zarar vererek kök uçlarını kurutabilir. Şimşiri çok sulamak iyi değildir. Renginde değişim varsa bu çok sulandığının habercisidir.

Osmanlı şimşiri için dikkat edilmesi gereken bir diğer hususta hastalıklarıdır. En baş düşmanı olan pas hastalığı ve dal kurutan kanser hastalığı yer almaktadır. Bunun yanı sıra kabuklu bitler ve emici böceklerde zarar verirler.

Osmanlı şimşirin sert kış aylarına dayanıklılığı azdır. Yaprakları bronz rengine döner ve bazı durumlarda ölümlerine bile sebep olabilir. Diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise; Hayvanların üzerine yaptıkları tuvalet dallarının ve yapraklarının kurumasına neden olur.

Smaragd Mazı Kısa Özellikleri

Thuja occidentalis ‘Smaragd’

Bu çeşit, yıl boyunca parlak, parlak yeşil bitki örtüsünü koruyarak değerli bir çit bitkisi veya örneği yapan kompakt, yaprak dökmeyen, piramidal bir ağaçtır.

Çeşit adı “zümrüt” için Danimarkalıdır (çeşidin kaynaklandığı yer). Bu bitkinin ‘Zümrüt’ veya ‘Zümrüt Yeşili’ olarak da bilinmesi şaşırtıcı olmamalıdır.

Dikkat Edilmesi Gereken Özellikler

Bu bitki çok çeşitli toprakları tolere eder ve düzenli yağmurlu nemli havayı sever. Yeşillik, çok fazla gölgede ekilirse daha az yoğunlaşır.

Bakım

Bu çeşit, tam güneşte kısmen gölgede orta, iyi drene toprakta kolayca yetiştirilir. Derinden sıcak ve kuru havalarda su alın ve kök bölgesinin malçlanması. Yeni büyüme başlamadan önce erken ilkbaharda budama. Çit olarak yetiştirilirse, ilkbaharda ve istenirse yaz sonunda süsleyin. Buz ve kar zararlarından kaçınmak için tek bir liderle eğitimli kalın.

Yayılma

Yaz sonunda yarı olgunlaşmış kesimler yerleştirin.

SorunlarTırtıllar, ağaç kabuğu böcekleri, böcekleri, akarlar ve ölçek böcekleri, popo çürüklüğü, dal dieback, Botrytis, mantar kök çürüklüğü ve iğne yanıklığı gibi yaygındır. Geyik yeşillik göz atabilir.