Çit Bitkisi Dikmenin Avantajları Nelerdir?

Çit Bitkisi Dikmenin Avantajları

Çit bitkileri, çitler ve duvarların tümü bahçemizin etrafında sınırlar sağlar, ancak çit bitkilerinin insan yapımı alternatiflere göre birçok avantajı vardır.

Maliyet
Çit dikmek bir DIY projesidir ve tek ihtiyacınız olan ücretsiz bir gün, bir kürek, buradaki müthiş bahçeler araçlarımızı , bitkilerin ve bazı kompostların korunmasına iyi bir başlangıç ​​yapmak için bakın (kırsal bir bölgede değilseniz) tavşan korumalarına ihtiyaç duyabilir ). Küçük hücreli yetişen korunma bitkileri veya çoğu zaman yaprak döken , hatta dökmeyen türler ( Cherry Laurel , Box , Holly , Yew ve Privet ) daha az pahalı olan çıplak kök bitkileri kullanırsanız, maliyet önemli derecede düşüktür .

hızlı çeşitli çit bitkilerinin maliyeti karşılaştırmak, böylece Biz web sitemizi tasarladık, bir sürü (çok ucuzdur) daha küçük bitkiler sipariş ve onları olgun için ek bir yıllık veya iki beklemek sabır olmadığına bağlıdır.

Suç Önleme
Dikenli veya dikenli çitler, hırsızlara karşı koyabiliyorlar. Özellikle sınırınızın savunmasız olduğu yerlerde, Alıç , Pyracantha ve Berberis’i düşünün . Suç oranlarının yeşil alanlarda daha düşük olduğu ve hatta insanların çit kaplamalı bir caddede daha yavaş araba kullanmaya meyilli olduğu düşünülmektedir.

Böcekler, Kelebekler ve Kuşlar için Cazibe
Bir kuş besleyiciyi duvardan asabilirsiniz, ancak sonbaharda tatlı kırmızı şahinlerle alıç çitlerinin veya bir defne veya meyvelerin Pyracantha veya Holly’nin meyveleri ile karşılaştırılmaz . Bahçeye yararı olan böcekler Lavanta ve Oleaster’ı sever . Kuşları, kelebekleri ve böcekleri beslemenin yanı sıra, çitler korunak sağlar. Her zaman yavru kuşların çitinizi kesmeden önce yuvalarından çıktıklarını kontrol edin. Bütün yabani kuşların dolu yuvaları yasalarla korunmaktadır.

Rüzgar koruma
Bir çit dikmenin en büyük sebebi rüzgarlardan korunmaktır. Rüzgarın türbülans yaratan engeli üzerinden yukarı doğru yönlendiren bir duvar veya çitin aksine, bir çit filtrelenir ve onu yatıştırır, bu da hava sirkülasyonu ve korunaklı bir mikro iklimin oluşmasına yol açar. Bahçede, bu, sıcak toprağın bir sonucu olarak daha iyi büyüme koşulları sağlar. Deniz kenarı bölgelerde, bir çit, özellikle erozyonun azaltılmasında ve bitkilerin tuz ve kumdan zarar görmesinde faydalıdır.

Çekici Olmayan Özellikleri Gizlemek
Hepimiz her pencereden mükemmel görüşlere sahip değiliz ve bir çit çöp kutularının, yıkama hatlarının, kompost yığınlarının veya çirkin binaların görünümünü engellemek için uygun olan yüksekliğe hızla erişebilir. duvar ve çitler maliyet etkileri daha da ikna edici çitlerin lehine hale geldiğinde, yüksek ekran gerekiyorsa bu özellikle yararlıdır.

Bir Özelliği Çerçeveleme
Yerleşik bir çitin koyu arka planı bahçıvanın gözünün ön plandaki bitkilere odaklanmasına yardımcı olabilir. Çitler bahçe tasarımcıları tarafından görünümün iyileştirilmesine yardımcı olmak için kullanılır ve otsu sınırların bir çitin önünde en iyi etkiye sahip olduğu gösterilmiştir.

Düşük bakım
Bütün çitlerde bir miktar bakım yapılması gerekir, ancak çitlerin boyanması ve çürürken veya rüzgâr hasar gördüğünde panellerin değiştirilmesi gerekir. Tamam, belki de duvarlar çok fazla bakıma ihtiyaç duymazlar, hatta duvarın düşük bakım söz konusu olduğunda bir çitin kenarından yana olduğunu kabul edelim. Ancak maliyeti, görsel yönleri ve çevresel çekiciliği hesaba kattığınızda, doğal olarak bir çitin genel olarak daha iyi bir seçenek olduğunu düşünüyoruz. Bakım gerekliliği konusunda bir risk seçerken dikkatli olun – her bir tür sayfasındaki “Budama Önerileri” sekmesinde her bir tür için gereken kırpma sıklığını belirleriz.

Çevresel faydalar
Yoğun yaprak dökmeyen çitleri, gürültü seviyelerini azaltmak için yararlı bir yoldur (azaltmak ancak ortadan kaldırmak değildir). Ses yalıtımı derecesi, bir çitin yüksekliğinden, olgunluğundan ve yoğunluğundan doğrudan etkilenir ve özellikle de gürültü kaynağının yükselmesinden, bahçe seviyesinin yukarısındaki bir gürültünün azaltılması daha zordur. Ses yalıtımı için ekilen çitlerin, özellikle bitkilerin ve sebze bahçelerinin yanı sıra çocukların oyun alanlarının yakınında kullanım için yararlı olan hava kirliliğini de absorbe ettiği bilinmektedir.

Renk
Yeşil, gri, sarı, krem, limon ve bakır tonlarının yanı sıra çiçek, çiçek, meyve ve meyvelerin yaprakları – özenle seçilmiş bir çit bahçıvanı mevsim boyunca renkle ödüllendirir. Ayrıca , renkli bitki örtüsü ile korunma alanımıza bakınız .

Ev Değeri
Yeşil alanlardaki sokaklarda ev fiyatlarının daha yüksek olduğunu gösteren araştırmalar gördük. Öyleyse komşuları bir çit dikmeye alın!

Çit bitkileri nelerdir ve avantajları nedir?

Çit bitkileri

Bitkilerden çit yapımı belkide tarihteki ilk çit yöntemlerindendir. Sadece bitkiler ile veya yapısal malzemelerden de destek alınarak (tel çit vb.) doğal çitler oluşturulabilmektedir. Siz de yeşil bahçe duvarlarına sahip olabilirsiniz.

AVANTAJLARI

 • Bitki duvarları doğal ve sıcak bir atmosfer yaratır,
 • Sürekli değişerek, gelişerek kendini yeniler,
 • Bitkilerden yapılan çitler geçirgen yapısı ile rüzgar sirkülasyonunu kontrollü olarak içeriye alır,
 • Dikenli çit bitkisi tercih edilerek bahçeye hayvan girişi önlenebilir,
  Uzun ömürlüdür,
 • Doğru çit bitki bakımı uygulandığı takdirde, yapısal çit yöntemlerinin aksine dış koşullardan etkilenmez,
 • Çiçekli çit bitkileri, mevsim geçişlerinde size tatlı sürprizler yapar.

BAŞLICA ÇİT BİTKİSİ TÜRLERİ

 • Viburnum lucidum – Parlak Kartopu
 • Viburnum tinus – Çiçekli Kartopu
 • Laurus nobilis – Defne Çalısı
 • Cupressus macrocarpa “Goldcrest” – Limon Servi Çit
 • Cupressocyparis leylandii – Leylandi Çit
 • Photinia serrulata – Alev Çalısı
 • Bambusa aurea – Bambu Çit
 • Hedera helix – Sarmaşık Çit
 • Euonymus japonica – Yeşil Taflan Çiti
 • Buxus sempervirens – Şimşir Çit
 • Cupressus sempervirens – Kara Servi
 • Berberis thunbergii – Hanım Tuzluğu
 • Ligustrum vulgare – Adi Kurtbağrı
 • Pittosporum tobira – Pitos
 • Gaura lindheimerii

DAYANIKLILIK ve BAKIM

Bitkiler ile yapılan çitler, canlı olması sebebiyle kendini yenileme ve büyüme özelliğine sahiptir. Zamanında ve doğru miktarda sulandığı, besin takviyeleri yapıldığı takdirde uzun yıllar boyunca yaşarlar. Budayarak bitkisel çitinizi dilediğiniz boyda kullanabiliriz.

EBATLAR

30 cm’den başlayarak 3 metre boylara kadar istenilen yükseklikte çit bitkisi çeşitleri mevcuttur. Saksılı çit bitkileri olması sebebiyle, dikildiği ilk günden itibaren istenilen boyda çit bitkisine sahip olabilirsiniz. Ayrıca hızlı büyüyen çit bitkileri tercih edebilirsiniz.

UYGULAMA / BİTKİ DİKİMİ

Peyzaj mimarlarımız tarafından bahçenizin konumuna ve özelliklerine uygun çit bitkileri belirlenir. Belirlenen çit bitkilerinin dikimi uzman uygulama ekibi tarafından gerçekleştirilir.

RENK

Yeşilin çok farklı tonlarında çit bitkileri mevcuttur. Ayrıca kırmızı, sarı gibi renklere sahip çit bitkilerini de tercih etmek mümkündür. Bazı çit bitkisi türleri ise belirli dönemlerde çiçek açarak bahçenize ayrıca renk katar.