Çit Gülleri Nelerdir?

Çit Gülleri

Bir dizi gül çeşidi, bir bahçe alanındaki boşlukları tanımlamak veya bahçeler arasında mahremiyet sağlamak için çitler olarak iyi büyür. Renk ve koku sağlarlar, ancak çoğu gül çeşidinde olduğu gibi, çit gülleri de zararlılara ve hastalıklara karşı hassastır ve onları sağlıklı ve çekici tutmak için düzenli bakım gerektirir.

Düşük Çit Çeşitleri

Boyları 3-7 metre arasında büyüyen gül çalıları bahçe alanlarını tanımlamak için en iyisidir. Polyantha ve Çin gül çeşitleri tipik olarak 3 ila 4 feet boyunda büyür. Özellikle, Ballerina (Rosa “Ballerina”), ABD Tarım Bakanlığı’nın bitki sertliği 5 – 9 arasındaki bölgelerde yetişmektedir. Pembe veya beyaz çiçekleri, Ağustos ayına kadar iyi renk vermekte ve onu “geç çiçek açan” haline getirmektedir. Balerin gülü kelebekleri de çekiyor. La Marne gülü ayrıca iyi bir çit yapar. Pembe ve beyaz çiçeklerin karışımı ile çiçeklenme USDA bölgelerinde 5-9, sert. Güneşli alanları tercih eder.

Uzun Çit Çeşitleri

7 metreden uzun büyüyen gül çeşitleri, gizlilik korumaları sağlamak için idealdir. Eski Allık gülü (Rosa “Eski Allık”) 6 ila 9 USDA bölgelerinde 10 feet yüksekliğe kadar büyür. Çiçekleri pembe tonlarında açar. Lady Banks gülü (Rosa banksiae) 7 ila 10 USDA bölgelerinde büyüyen bir gül çeşididir. Kremalı sarı çiçeklerden oluşan yoğun bir çit için mevcut bir çitin üzerine dikin.

Çit gülleri dikimi

Kalın, etkili bir gül çitinin büyümesi için, iki sıra halinde bitki çalıları yükseldi, bitkilerin gül çeşidinin yayılmasına bağlı olarak 2 ila 10 feet arasında bir yeri vardı. Bir çitin içindeki gül çalıları, bitkilerin önünde ve arkasında havanın dolaşabileceği açık alanlara ekilmelidir. Güller günde en az altı saat güneş alan alanları tercih eder.

Gül Çitinin Faydaları

Tanım ve mahremiyet sağlamanın yanı sıra, çit gülleri bir manzaraya renk ve koku sunar. Bazı gül çeşitleri kelebekleri çeker. Çitler, yuva yuvaları ve kuşlar için malzemeler de dahil olmak üzere yaban hayatı için gıda ve koruyucu örtü sunar. Bazı durumlarda, gül çitleri, daha narin çiçekleri kuvvetli rüzgarlardan korumak için rüzgâr siperi işlevi görebilir.