Bahçeniz İçin Doğru Gübre Nasıl Seçilir?

Doğru Gübre Seçimi

Kreş veya ev geliştirme merkezinde gübre koridorunda yürürken, koridorda fark edeceğiniz ikinci şey (ayırt edici kokudan sonra) formülasyon dizisidir. Çanta ve şişeleri, tozları ve granülleri, spreyleri ve konsantreleri göreceksiniz. Ayrıca, artan sayıda organik ve “dünya dostu” gübreyi keşfedeceksiniz. Çiçekleriniz için hangisi en iyisidir? Bu seçeneklerden yararlanın ve tesisinizin sağlıklı büyümesi için en iyi çiçek gübresini seçin.

Komple Gübre

Çiçek bahçıvanlarının çoğu için , bitkilere gelişmeleri için ihtiyaç duydukları üç ana elementi sağlamak için komple bir gübre gerekir:

  • Azot (N): Sağlıklı bitkileri destekler
  • Fosfor veya Fosfat (P): Kök sistemlerini uyarır
  • Potasyum veya Potas (K): Çiçek (ve meyve) oluşumunda yardımcı maddeler

Gübre etiket sırasına göre besin listeler NPK numaraları dolgu bileşenleri ile karşılaştırıldığında besin yüzdesini temsil eden. Örneğin, 10-10-10 gübre her besleyicinin% 10’unu içerir. Dolgu malzemeleri, kireçtaşı, talaş, kil, toz formüller halinde veya sıvı gübrelerde su gibi ağırlık ve hacim ekleyen inert malzemelerdir.

Çiçek gübreleri genellikle diğer bileşenlere göre daha büyük bir fosfor yüzdesine sahiptir. Sağlıklı çiçekler güçlü kök sistemleri ile başlar ve fosfat takviyesi çiçeklerin iyi bir başlangıç ​​yapmasını sağlar.

Kimyasal Gübre

Kimyasal gübreler ucuz ve yaygındır, ancak nereden geliyorlar? Gübre üreticileri, amonyum nitrat veya magnezyum sülfat gibi bileşikler oluşturmak için inorganik kimyasalları birleştirerek yapay gübreler oluşturur. Kimyasal gübrelerin bir avantajı, yıllık çiçekler gibi hızlı büyüyen bitkilerin, formül bir zaman salımlı gübre olarak tasarlanmadıkça besin maddelerini hızlı bir şekilde almasıdır. Dezavantajları, yanmaya neden olan aşırı uygulama riskini ve toprağı iyileştirici niteliklerin bulunmamasını içerir.

Kimyasal gübreler, topaklar, sıvı konsantreler ve tozlar dahil olmak üzere çeşitli formülasyonlar halinde gelir. Bazı ürünler, sulama kabına eklenecek şekilde tasarlanmış önceden ölçülmüş paketlerde gelir. Bu formüller bahçıvanın kaplara , ev bitkilerine ya da manzaraya gübrelemeyi uygulamalarını kolaylaştırır .

Yaprak Gübre

Yaprak gübresi, bitkilerin yapraklarından emdiği sıvı besinlerdir. Tüm çiçekler bu şekilde verimli bir şekilde beslenmez, çünkü yapraklardaki balmumları ve kıllar besin alımının önündeki bir engel görevi görür. Çiçekli bitkiler, ihtiyaçları olan tüm besin maddelerini yapraklarından alamazlar, ancak yaprak gübrelerini kullanarak bazı besin eksikliklerini hızlı bir şekilde çözebilirsiniz. Potasyum yaprak besleme uygulamalarında kolayca emilen bir besin maddesidir , bu nedenle potasyum eksikliklerini gidermek için çiçek bahçesinde yaprak gübreleri kullanın .

Çiçekleriniz yaprakların sararması gibi kloroz belirtileri gösteriyorsa, bitkilerde demir eksikliği olabilir. Bu, yaprak gübrelerinin elde ettiği hızlı sonuçların yardımcı olabileceği bir başka durumdur.

Organik Gübre

Organik gübreler, hayvan gübresi , balık emülsiyonu veya yaprak küfleri gibi canlılardan ve kaya fosfat veya yeşillik gibi canlı olmayan canlılardan gelir. Organik maddeden gelen gübreler, çiçeklere yalnızca gerekli besinleri sağlamakla kalmaz, aynı zamanda toprağı eğirir. Büyüdüklerini yemeyen bahçıvanlar hala organik gübrelere değer veriyorlar çünkü onlar:

  • Bitki yakmayın
  • Bitkilerin bağışıklık sistemlerini güçlendirmek
  • Yararlı böcekler ve vahşi yaşam için toksik değildir
  • Toprakta uzun süre aktif kalır

Organik gübrelerin dezavantajları, giderlerini, bazı evcil hayvanlara hitap eden lezzetleri ve sınırlı formülasyonları içerir. Organik gübreler bir gecede yapılan bir düzeltme değildir, bu nedenle ciddi besin eksikliğini hızla düzeltmez.

Basit Gübre

Bir toprak testi bir ana besin maddesinin eksikliğini ortaya çıkarırsa , bağımsız bir bileşen olarak yalnızca azot, fosfor veya potasyum içeren basit bir gübre satın alabilirsiniz. Basit gübreler makyajda kimyasal veya organik olabilir. Basit bir azotlu gübrenin bir örneği, bileşen olarak sadece üre veya amonyum sülfat listeleyen olabilir. Basit bir fosforlu gübre, bileşen olarak süperfosfat veya öğütülmüş mineral fosfatı listeleyebilir. Potasyumlu bir gübre, kaptaki potasyumun mürinatını listeleyebilir.

Yavaş Salınan Gübre

Teknik olarak, tüm organik gübreler yavaş salınır, çünkü organik maddenin toprak mikroorganizmaları varlığında ayrışması zaman alır . En yavaş hareket eden organik gübreler arasında kaya potasumu ve diğer kaya tozları gibi çözünmeyen mineral gübreler bulunur.

Bir kez gübrelemek ve unutmak isteyen bahçıvanlar, haftalar veya aylar boyunca gübrenin salınmasını kontrol etmek için kaplamalar veya kapsül benzeri kabuklar kullanan yavaş salınan gübreler için alışveriş yapabilirler. Bu tür gübreler, ev bitkileri bakımında özellikle popülerdir.