Bahçe Bakımı ve Temizliği

Bahçe Bakımı ve Temizliği

Toprağın veriminden endişe duyanlar için organik gübre veya mineral bakımından oldukça zengin olan gübre takviyeleri uygulanabilir. Bu sebeple, toprağın bahar aylarına daha verimli girmesi sağlanır. Sonbahar ayları, çimlendirme yapmak isteyenler için en ideal dönemdir. Çünkü, toprak, sıcaklığını halen daha koruduğundan dolayı çimlenme daha rahat ve kolay olacaktır. Sonbaharda, sulama problemi yaşanmaz. Bu sayede, mevcut çimlerin yama ve düzenleme işlemleri de bu dönemde kolaylıkla yapılabilir.

Bununla birlikte, sonbaharda bahçe bakımı ciddi bir konudur. Bu yüzden, bahçede yapılan her yenilik ve her dikim işlemi; zaten sürekli olarak yağmur yağıyor düşüncesiyle boş bırakılmamalıdır. Bahçenin sulama ihtiyaçları sürekli olarak kontrol edilmelidir.

Sonbaharda Bahçe Bakımı Nasıl Yapılır?

Sonbaharın kendini hissettirmeye başladığı günlerde, sonbahar mevsimine uygun olarak bahçe bakımı yapmak şarttır. Nasıl ki bizler, kendimizi kışa hazırlıyorsak, bahçemizi de kışa hazırlamalıyız. Sonbaharda bahçe bakımı yapılırken; öncelikle dökülmeye başlayan ağaç yaprakları başta olmak üzere diğer bütün bahçe artıklarını tırmıkla toplayıp biriktirmek gerekir. Ancak, bahçe artıkları atılmamalıdır. Çünkü, bir sonraki baharda bahçede torf olarak kullanılabilirler.

Sonbahar yağmurlarının toprağı iyice tavına getirmesinin ardından bahçedeki yaz çiçekleri solar. Bu yüzden, yaz çiçeklerini mutlaka temizlemek gerekir. Ayrıca, toprak çapalanarak işlenmeli, yapılacak yeni bitki dikimleri için hazırlanmalıdır. Toprak, sıcak sebebiyle yaz aylarında iyice sıkıştığı için toprağın iyiden iyiye havalandırılması gerekir. Sonbaharda yapılacak dikimler için yerler hazırlanmalı ve çukurlar açılmalıdır. Bu dönemler, boşalmış olan çiçek tarhlarına veya çiçek saksılarına sonbahar çiçeği ekmek için en ideal dönemdir. Ayrıca, kışlık çiçek fideleri ve ilkbaharda çiçeklerini açan soğanlı bitkiler de ekilebilir.

İlkbaharda Bahçe Bakımı Nasıl Yapılır?

Temizlik olarak, her bahçenin bahar aylarında özel bir bakımdan geçmesi gerekir. Bahar ayları, bahçe bakımı için ideal bir zamandır. İlkbaharda bahçe bakımı yapılırken öncelikle; kıştan kalan dallar ve yapraklar temizlenir. Bu iş için geniş yelpaze şeklinde tırmıklar elverişlidir. Ardından, bahçedeki yabani otlar temizlenir, bitki kökleri çapalanarak toprağın hava alması sağlanır. Bunun dışında, kış aylarının bahçede oluşturduğu çukurlar veya çamur birikintileri kapatılmalıdır.

Bahçedeki drenaj problemleri çözülmelidir. Çünkü, drenaj yüzünden yüzeyde sular birikir, bu yüzden çim alanlarında sararmalar ve seyrelmeler gözükür. Bununla birlikte, seyrekleşen ve azalan çim alanlarına ilkbaharda çim takviyesi yapılmalıdır. Ayrıca, tamamen zarar gören ve sağlıksız gözüken alanlara ise tercihen mayıs ayında tekrar çim ekimi yapılmalıdır.