Alev Ağacı Photinia

 

Alev Ağacı Photinia, küçük yaprak dökmeyen ağaçlar veya çalılardan oluşan geniş bir aileyi kucaklar.

Asya’da doğal olarak ortaya çıkan yaklaşık 60 tür var ancak Alev Ağacı Photinia, görkemli parlak kırmızı yeni büyüme yaprakları ve yüksek etkili korunma nitelikleri sayesinde Avustralya bahçelerinde oldukça popüler hale geldi.

Alev Ağacı Photinia ismi, kökenini İngilizce’deki Yunanca ‘photeinos’ ya da İngilizce ‘ ye borçludur – tipik olarak parlak yapraklarının açık bir tarifi.

Küçük bir ağaç, hızlı ve yoğun büyüme ve renkli yaprakları gibi büyüklüğü, arka bahçenizdeki mahremiyet için bir çit veya perde oluşturmak için mükemmel bir seçimdir.

Bu yüzden birçok Avustralyalı bahçıvan Alev Ağacı Photinia’ı sevmeye geldi.

Alev Ağacı Photinia’nın bakımı kolay sağlam sağlamlığa sahiptir ve çok çeşitli yetiştirme koşullarına ve hatta bahçıvan ihmaline tolerans gösterecektir.

Alev Ağacı Photinia, gül ailesinin bir parçasıdır ve ilkbaharın ortalarından sonlarına doğru çok sayıda küçük beyaz çiçek üretir. Alev Ağacı Photinia ayrıca kuşların sevdiği elma şeklinde küçük meyveler de üretir.

Ancak, özellikle küçük çocuklarınız varsa, bazı Alev Ağacı Photinia türlerinin yapraklarının ve meyvelerinin kanserojen bileşikler içerebileceğinin farkında olmalısınız.

Alev Ağacı Photinia Çitleri, Bitkiler, Ağaçlar

Alev Ağacı Photinia, mahremiyet ve barınma için harika korumalar sağlar ve çeşitli hibrit çeşitlerin hepsi, farklı bahçe düzenleri için ideal kılan benzersiz özelliklere sahiptir.

Alev Ağacı Photinia robusta, adından da anlaşılacağı gibi, kuraklığa dayanıklı ve 6m yüksekliğe kadar büyüyen bir rüzgâr gibi iyi çalışıyor.

Daha küçük, daha rafine bir yaprak dökmeyen çalı arıyorsanız, Alev Ağacı Photiniaglabra rubens’e bir göz atın.

Daha hızlı büyüyen doğa ve daha olgun koyu yeşil yapraklara karşı yeni parlak kırmızı yapraklar tarafından yaratılan çarpıcı kontrast, Alev Ağacı Photiniafraseri ‘ Red Robin’i yaklaşık 2 metreye kadar yükselen çok popüler bir çeşittir.

Alev Ağacı Photinia robusta vs RedRobin sorusu basitçe Photinia’nızın ne yapmasını istediğinizi ortaya çıkarır: uzun bir rüzgâr haline gelmek veya kısa bir çit gibi kalmak için büyütün.

Özel Alev Ağacı Photinia Çeşitleri

Bahçıvanların bazen Photinias ile karşılaştıkları sorunlardan biri, üretken büyüme oranlarının düzenli budama gerektirmesidir.

Ayarınız için yanlış çeşitler seçtiyseniz, çitinizin kontrolden çıktığını çok hızlı bir şekilde bulabilirsiniz.

Ozbreed, ‘doğru yer’ için ‘doğru tesisin’ olduğundan emin olmak için zaman harcadı.

İki çok özel Photinia çeşidi sunuyoruz. Bahçeniz için doğru tesisi satın aldığınızdan emin olmanız için çok zorlu kaynak bulma ve deneme süreçlerinden geçtiler.

Ozbreed şu anda iki popüler Photinia yaprak dökmeyen çalı çeşidine sahip:

Red Fence ™ Photinia x fraseri – 5 yıl kadar kısa bir sürede 1,5m H x 1m W değerine kadar büyür
İnce Kırmızı ™ Photinia x fraseri – 3-4m yüksekliğe x 60cm genişliğe kadar

Thin Red ™ Alev Ağacı Photinia, arka bahçenizden fazla yer kaplamadan sağlam bir barınak kurmanız gereken dar alanlar için idealdir.

Tam güneşte veya kısmen gölgede iyi gelişir ve çoğu toprak tipinde, bir liman ile komşu mülk arasında gizlilik koruması veya perde için iyi bir seçimdir.

Thin Red ™ Photinia, mülkünüzün önü için harika bir ekran haline getirecek. Güzel yeni kırmızı yapraklar ve küçük beyaz çiçekler hoş bir gösteri yapar.

Red Fence ™ Photinia – adı her şeyi söylüyor – mükemmel bir çit oluşturur.

İyi toprak koşullarında 2m yüksekliğe kadar büyüyecek, ancak aksi takdirde, 1.5 m yüksekliğinde x 1 m genişliğinde yönetilebilir hale gelecektir.

Çok fazla budama gerektirmeden yoğun bir çit oluşturur (yılda bir kez yeterlidir).

Tam güneşte veya kısmen gölgede bitki. Red Fence ™ Photinia, Güney Queensland, Batı Avustralya, Tazmanya, NSW, Victoria, ACT ve Güney Avustralya’da iyi bir şekilde büyür.

Photinia sert bir bitkidir ve belirli bir bahçıvan ihmalinden kurtulurlar.

Ancak çoğu bitki gibi, birkaç basit yetiştirme ve bakım ipucunu izlerseniz çok daha iyi sonuçlar alırsınız.

Photinias’ınızı sağlam bir çit için 60 ila 100 cm aralıkla yerleştirin. Photinia tam güneşi tercih ediyor ancak kısmi gölgesi de iyi.

Siteniz gölgeli tarafta daha fazla ise, iyi bir hava hareketi olduğundan emin olun.

Bunun nedeni, etrafta çok fazla nem olması durumunda Photinia’nın mantar saldırısına eğilimli olması olabilir.

Gölgeli noktalarda, bitkilere biraz daha yer açmak ve alanı mantar büyümesine daha az elverişli hale getirmek için Photinias’ınızı biraz daha uzağa dikmek akıllıca olacaktır.

Photinias kurulduktan sonra çok az sulama gerekir.

Photinia İçin En İyi Toprak Tipleri

Photinia’nızı nereye koymak istediğiniz hakkında bir an düşünmeye değer. Photinia çok çeşitli toprak türlerini tolere eder, ancak iyi drenaj oldukça önemlidir.

İyi bir yapıya sahip olan ve iyi beslenen topraklar, Photinia’nızı daha üretken ve güçlü bir şekilde büyümeye teşvik edecektir.

Yüksek pH seviyelerine sahip topraktan kaçının. Ayrıca suyun havuza girebileceği alanlardan kaçının çünkü en iyi toprak bile Photinia’nızın aşırı suyu aşmasına yardımcı olmaz.

Yavaş yavaş salınan bir gübre ile yılda en az bir kez gübreleyin ve bitkilerin tabanı etrafındaki bazı iyi tıknaz malçları topraktaki iyi nem ve besin seviyelerinin korunmasına yardımcı olacaktır.

Çürümeyi teşvik etmekten kaçınmak için malç ve bitki sapı arasında bir boşluk bırakın. Çam kabuğu ile öğütme, topraktaki azot seviyelerini düşürebileceği için önerilmez.

Photinia’nın sulama gereksinimleri oldukça düşüktür ve kuraklık toleransları, Avustralya’nın çoğu bölgesinde Güney Queensland ve Batı Avustralya’dan Tazmanya’ya kadar gelişmelerini sağlar.

Budama

Photinias, hızlı büyümeleri ve yoğun bitki örtüsü nedeniyle mükemmel çitleri oluşturur. Bu, budama riskinden en iyi şekilde yararlanmak için yapmak isteyeceğiniz birkaç kritik rutin görevden biri olduğu anlamına gelir.

Düzenli budama, gerçekten düzenli bir yoğun çitin korunmasına yardımcı olacaktır.

Genellikle yılda bir veya iki kere düzenli bir kuru erik yeterlidir.

Yeni büyüme olgun yeşillik rengini değiştirmeye başladıktan sonra oldukça ciddi bir şekilde geri kesme muhteşem kırmızı yapraklar daha teşvik edecektir.

Red Fence ™ Photinia x fraseri’nin azaltılmış budama gereklilikleri bu çeşitliliği, özellikle de büyük korunma alanlarının muhafaza edilmesi gereken yerlerde, çitlerin özellikle popüler olmasını sağlar.

Budama Red Fence ™ Photinia x fraseri yılda bir kez genel olarak çitinizi en iyi şekilde tutacaktır.

Eğer iyi bir çiçek göstermek istiyorsanız, çiçek tomurcukları oluşmaya başlarken ilkbaharda budama yapmaktan kaçının. Bazı çeşitlerdeki çiçekler çok çekici bir aromaya sahip değildir.

Photinia’nıza zıt bitki örtüsü için daha fazla değer veriyorsanız, çiçek açmadan önce tomurcukları budamak isteyebilirsiniz.

Pek çok korunan bitki gibi, Photinia’yı budamayı ihmal ederseniz, kazıma yapabilirler. Neyse ki, genellikle onları sert bir erikle diriltebilirsin.

Çoğu durumda, bitkileriniz sağlıklı ve taze, yeni bir büyüme ile geri sekecektir.

Hangi Sorunlara Dikkat Etmeliyim?

Çok fazla nem Photinia’nın acısıdır. Photinia mantar saldırılarına karşı duyarlı olabilir.

Entomosporium yaprak lekesi, yapraklara saldıran bir mantardır.

Yaprak lekesi, genellikle sarı bir halka ile çevrili kırmızı lekeler olarak görünür.

Enfeksiyon yaprakların düşmesine neden olabilir. Enfekte olmuş bitki yapraklarını çıkarın ve yeterli havalandırma sağlayın ve sulamayı da azaltın.

Toz halinde küf, genellikle Photinia’ya saldıran başka bir mantar enfeksiyonudur.

Çoğu mantarda olduğu gibi, yapraklar ve sürgünlerde görülen beyaz tozlu büyüme nemli nemli koşulları sever.

Bitkilere güneşe daha fazla maruz kalmaya çalışın, ancak enfeksiyonların özellikle dirençli olduğu yerlerde kükürt bazlı bir sprey uygulamanız gerekebilir.

Kök ve taç kökleri de çok fazla suyun sonucudur ve solmuş yapraklara ve erken yaprak düşmesine, kabuk renk atmasına ve ölü saplara neden olabilir. Sulamayı bırakın ve köklerin kurumasını bekleyin.

Durumun daha ciddi iyileştirici önlemleri hak ettiğini düşünüyorsanız, kurumayı teşvik etmek için toprağı sapın etrafından üst köklere kadar geçici olarak çıkarabilirsiniz. Mantar ilaçları önleyici bir önlem olarak yardımcı olabilir.

Bakteriyel enfeksiyon, Ateş yanması (Erwinia amylovora), Photinia’yı tahrip edebilir.

Hastalık kaynaklanıyor ve yapraklar üzerinde çirkin kahverengi kanserler soluyor.

Bir kez daha nemli soğuk koşullar bu hastalığın gelişmesini sağlar. Hastalıklı dokuyu çıkarın ve çok azot bakımından zengin gübreden kaçının. Bakır mantar öldürücüler etkili olabilir.

Photinia – Gerçekten Fotojenik Çit

Photinia’nın Avustralya’daki en popüler korunma tesislerinden biri olması pek şaşırtıcı değil.

Kuraklık direnci, sertlik ve hızlı büyüme, koyu yeşil olgun yeşilliklere karşı parlak kırmızı yeni bitki örtüsünün muhteşem karşıtlığı ile birleşince onu her zaman kazanır.

DAHA FAZLA BİLGİ

Sert Sıcak, Kuru ve Rüzgârlı Terlemeli Pozisyonlar İçin Çit Tesisleri .

Banklar ve Çitler
Minimalist mi, yoksa Geleneksel mi? Modern Avustralya resmi bahçeleri kültürümüzü yansıtmaktadır.

Sert Sıcak, Kuru ve Rüzgar Alma Konumlu Yerli Korunma Tesisleri .

Avustralya Riskten Korunma Tesisleri (video) Avustralya’da
kullanılacak en iyi küçük ve orta büyüklükteki çit koruma tesisleri nelerdir?

Kuraklık Toleranslı Çit (video)
Bu sert kuraklık ve dona dayanıklı Westringia, doğal top şeklinde biçimlendirildiğinde veya bu şekilde bırakıldığında harika görünür.