Çit Gülleri Nelerdir?

Çit Gülleri

Bir dizi gül çeşidi, bir bahçe alanındaki boşlukları tanımlamak veya bahçeler arasında mahremiyet sağlamak için çitler olarak iyi büyür. Renk ve koku sağlarlar, ancak çoğu gül çeşidinde olduğu gibi, çit gülleri de zararlılara ve hastalıklara karşı hassastır ve onları sağlıklı ve çekici tutmak için düzenli bakım gerektirir.

Düşük Çit Çeşitleri

Boyları 3-7 metre arasında büyüyen gül çalıları bahçe alanlarını tanımlamak için en iyisidir. Polyantha ve Çin gül çeşitleri tipik olarak 3 ila 4 feet boyunda büyür. Özellikle, Ballerina (Rosa “Ballerina”), ABD Tarım Bakanlığı’nın bitki sertliği 5 – 9 arasındaki bölgelerde yetişmektedir. Pembe veya beyaz çiçekleri, Ağustos ayına kadar iyi renk vermekte ve onu “geç çiçek açan” haline getirmektedir. Balerin gülü kelebekleri de çekiyor. La Marne gülü ayrıca iyi bir çit yapar. Pembe ve beyaz çiçeklerin karışımı ile çiçeklenme USDA bölgelerinde 5-9, sert. Güneşli alanları tercih eder.

Uzun Çit Çeşitleri

7 metreden uzun büyüyen gül çeşitleri, gizlilik korumaları sağlamak için idealdir. Eski Allık gülü (Rosa “Eski Allık”) 6 ila 9 USDA bölgelerinde 10 feet yüksekliğe kadar büyür. Çiçekleri pembe tonlarında açar. Lady Banks gülü (Rosa banksiae) 7 ila 10 USDA bölgelerinde büyüyen bir gül çeşididir. Kremalı sarı çiçeklerden oluşan yoğun bir çit için mevcut bir çitin üzerine dikin.

Çit gülleri dikimi

Kalın, etkili bir gül çitinin büyümesi için, iki sıra halinde bitki çalıları yükseldi, bitkilerin gül çeşidinin yayılmasına bağlı olarak 2 ila 10 feet arasında bir yeri vardı. Bir çitin içindeki gül çalıları, bitkilerin önünde ve arkasında havanın dolaşabileceği açık alanlara ekilmelidir. Güller günde en az altı saat güneş alan alanları tercih eder.

Gül Çitinin Faydaları

Tanım ve mahremiyet sağlamanın yanı sıra, çit gülleri bir manzaraya renk ve koku sunar. Bazı gül çeşitleri kelebekleri çeker. Çitler, yuva yuvaları ve kuşlar için malzemeler de dahil olmak üzere yaban hayatı için gıda ve koruyucu örtü sunar. Bazı durumlarda, gül çitleri, daha narin çiçekleri kuvvetli rüzgarlardan korumak için rüzgâr siperi işlevi görebilir.

Bir çit inşa etmek yerine bir yaban hayatı çitinin dikilmesi

İşte vahşi yaşamı ve komşuları gözardı etmemek için ekecekler

Benjamin Franklin, “Komşunu sev, ama çitini indirme” dedi. Ne yazık ki, çitleri ve duvarları açmak için genellikle çitlerin aşağı çekildiği; genellikle işlenmiş ahşap veya plastikten yapılmış sert engeller. Ayrıca, vahşi yaşam habitatlarını bölebilir ve bölgede geleneksel olarak geçen hayvanlar için trafik akışını engelleyebilirler.

Bu yüzden bir yaban hayatı koruma fikri bu kadar harika.

Bir çit veya duvardan ve manikürlü bahçe çitinden daha vahşi bir yazlık bahçeden ziyade, vahşi yaşamdaki çit, İngiltere’deki çitlere çok benzer. Tek tip çalılık ve düz çizgileri olan tek tip Amerikan çitinin aksine, bir çit çeşitli bitkileri içerir. Yaban hayatı için riskten korunmak için, uzun boylu ve kısa türlerin, yemek için meyvelerle doldurulmuş ve kap ve yuva yapmak için kuytu ve turnaların bir karışımını düşünün.

Yaban hayatı koruma çitleri sadece kuşlar, tozlayıcılar ve diğerleri için yaşam alanı sağlamayacak, aynı zamanda mahremiyet, gürültü azaltma ve mülkün sınırlarını tanımlama gibi düzenli bir çitin alacağı hizmetleri de üstleniyor. Ve orada tembel bahçıvanlar için, bir kez çalıştıktan ve çok çalıştıktan sonra fazla iş gerektirmez.

Janet Marinelli, Ulusal Vahşi Yaşam Vakfı için vahşi yaşam korumaları hakkında yazıyor . O notları:

“Bir fino köpeği kadar titizlikle kırpılması gereken resmi çitlerin aksine, doğal çiçeklenme ve yaprak dökmeyen ağaçların ve yabani hayvan çitini oluşturan çalılıkların karışımları kendi büyüme alışkanlıklarını izleyebilir. Klasik çitlere benzer – uzun, dar bitki örtüsü Plains eyaletlerinde toprak erozyonunu azaltmak için 1930’larda teşvik edildi – ancak kentsel ve banliyö ortamları için küçültüldü. ”

 

Küçük çiçekli ağaçlar

İlk önce çiçekli ağaçlar aç. Yerli kızılcıklar ve hizmet verenler gibi daha kısa, sade türler önerir. Sedir mumları, alaycı kuşlar, robotlar, catbirds, Baltimore orioles, grosbeaks, pamukçuklar ve daha pek çoğu da dahil olmak üzere meyveyi yiyen en az 35 kuş türünün yaptığı gibi hizmet verenleri sever (yukarıda gösterilmiştir). Klasik lolipop şeklindeki ağaçları atlayın, bunun yerine iç içe geçmiş bir duvar oluşturmak için daha doğal formları tercih edin. Küçük ağaçlar için yeriniz yoksa, sadece daha fazla çalı için gidin.

Yerli çalılar

Farklı türde vahşi yaşam muamelesi sağlayan ve mevsim boyunca sağlayacak çeşitli yerel çalılar seçin. Örneğin: “Viburnums, yaban mersini, yaban mersini, mürver ve söğütler, yabani hayvanlar için tüm mevsim boyunca yiyecek sağlarlar; erken ilkbahar arılarından yaz şarkı kuşlarına ve sonbaharda göç eden monarch kelebeklere. Balmumu mersinleri, bayberry’ler ve çobanlar kış aylarında ayakta kalan meyveler sunar.”

Yerli yaprak dökmeyen

Ardıç ve sedir ağacı yaban hayatı için koruma sağlar – herdem yeşilleri yıl boyunca barınak sunar. Ek olarak, Marinelli, yerli güller, ahududu, böğürtlen, somon balığı ve yabanmersini gibi şeylerin, meyveler sağlayarak iki kat görev yaptıklarını, ayrıca dikenlerin dolandırıcılıklarından dolayı kedilere ve diğer potansiyel avcılara karşı bir miktar savunma da sunduğunu belirtir.

Yerli asmalar

Vines, hepsini birbirine bağlamaya yardımcı olurken, kuşlar ve tozlayıcılar için daha fazla meyve ve nektar sağlar.

Tozlayıcıları hatırla

Kesilmiş tozlaştırıcılar için yerli bitkiler yapmak harika bir şeydir. Marinelli, “ilkbahardaki ilk penguenlerden yaz süt yosunlarına ve sonbaharın ilkbahar aylarına kadar, çiçek açan yerli uzun ömürlü bitkiler, arıların ve kelebeklerin nektarını sağlamasının yanı sıra tırtılların da atması için yapraklar sağlar.

Bunu kendi küçük vahşi hayatınızın koruduğu, kalıcı sakinlere ve ziyaretçilere dinlenebilecekleri ve yem yapacakları bir yer, hatta evlerini arayacakları gibi düşünün. Ve aptal bir çitten ne kadar daha sevimli – bunun yerine, mevsimlerle değişen ve şarkı söyleyen kuşlar, uçan tozlayıcılar ve sürünen yaratıklar ile canlı yaşayan bir şey. Benjamin Franklin açıkça bir şeylere açıktı.

Doğal Çit Nedir?

Doğal Çit

Doğal bir çit, birçok şey olabilir, peyzaj tasarımcıları her alanda özel ihtiyaçlara en iyi şekilde uyacak şekilde kendi mülkünüzde değişken bitkileri  seçebileceğiniz çok güzel doğal çit seçenekleri olduğunu söylüyor.

Ancak doğal çitler herkes için değildir. Özellikle hemen düzgün bir çit  arıyorsanız, bu botanik engeller doğru seçenek olmayabilir. Doğal çitlerin finansal ve kronolojik bir yatırım olduğunu açıklamak gerekirse “Dikimler ilk birkaç yıl aptal görünebilir, ancak zamanla güzel bir çit haline gelecektir” . “Doğal bir çit seçen ev sahibinin sabrı olmalı çünkü bitkilere büyümek için yer ve zaman vermeniz gerekir. Tatmin edici bir sonuç almanız için sabrederek bitkilere fırsat tanımalısınız.

Sabırlı olanlar, muhteşem görünümlü çitlere sahip olacaklardır. Tabiat Ana’nın seçenekleri, yerel ev geliştirme mağazanızdaki çit panelleri seçiminden çok daha farklıdır. Hem doğal hem hoş görünümlü bitkiye sahip olamak için en iyi seçeneği değerlendirmeniz gerekiyor.

 

Rüzgar kesmesini ve bahçe dışı görüntüyü kesmemesini istiyorsanız, tavsiyemiz; taflan , alev ağacı ve şimşir çeşitleri olacaktır. Yüksek çit düşünürseniz, tavsiyemiz; leylandi, mazı ve diğer servi çeşitleri olacaktır.

Osmanlı şimşiri

Osmanlı şimşiri cüce(kısa) çit yapımına oldukça elverişli bir bitkidir. Onu özel kılan her dem yeşil olması ve aynı zamanda sık ve küçük yapraklara sahip olmasıdır. Bu bitkiye kolayca dekoratif şekil verebilir ve budama yapabilirsiniz.

Osmanlı şimşirin beğendiği topraklar besin olarak zengin, nemli serin, gevşek, humuslu kireçli topraklardır. Güneşli ve ılıman yerlerde iyi gelişen bu bitkiler, gölgeye dayanıklı olduğundan ağaç altlarında da yetiştirilir.

Osmanlı şimşirin dikimi oldukça önemlidir. Yanlış dikimler bitkinin sağlıklı gelişmesini ve büyümesini büyük oranda etkilemektedir. Osmanlı şimşirin dikimi esnasında yüzeysel bir çukur açılarak 1/8’i dışarıda kalacak şekilde dikilmelidir.

Bu çalıda ise sulama işlemi de dikim işlemi gibi oldukça önemlidir. Şimşirin kökleri yüzeysel olduğundan sulama köklere zarar vererek kök uçlarını kurutabilir. Şimşiri çok sulamak iyi değildir. Renginde değişim varsa bu çok sulandığının habercisidir.

Osmanlı şimşiri için dikkat edilmesi gereken bir diğer hususta hastalıklarıdır. En baş düşmanı olan pas hastalığı ve dal kurutan kanser hastalığı yer almaktadır. Bunun yanı sıra kabuklu bitler ve emici böceklerde zarar verirler.

Osmanlı şimşirin sert kış aylarına dayanıklılığı azdır. Yaprakları bronz rengine döner ve bazı durumlarda ölümlerine bile sebep olabilir. Diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise; Hayvanların üzerine yaptıkları tuvalet dallarının ve yapraklarının kurumasına neden olur.

Çit bitkileri nelerdir ve avantajları nedir?

Çit bitkileri

Bitkilerden çit yapımı belkide tarihteki ilk çit yöntemlerindendir. Sadece bitkiler ile veya yapısal malzemelerden de destek alınarak (tel çit vb.) doğal çitler oluşturulabilmektedir. Siz de yeşil bahçe duvarlarına sahip olabilirsiniz.

AVANTAJLARI

 • Bitki duvarları doğal ve sıcak bir atmosfer yaratır,
 • Sürekli değişerek, gelişerek kendini yeniler,
 • Bitkilerden yapılan çitler geçirgen yapısı ile rüzgar sirkülasyonunu kontrollü olarak içeriye alır,
 • Dikenli çit bitkisi tercih edilerek bahçeye hayvan girişi önlenebilir,
  Uzun ömürlüdür,
 • Doğru çit bitki bakımı uygulandığı takdirde, yapısal çit yöntemlerinin aksine dış koşullardan etkilenmez,
 • Çiçekli çit bitkileri, mevsim geçişlerinde size tatlı sürprizler yapar.

BAŞLICA ÇİT BİTKİSİ TÜRLERİ

 • Viburnum lucidum – Parlak Kartopu
 • Viburnum tinus – Çiçekli Kartopu
 • Laurus nobilis – Defne Çalısı
 • Cupressus macrocarpa “Goldcrest” – Limon Servi Çit
 • Cupressocyparis leylandii – Leylandi Çit
 • Photinia serrulata – Alev Çalısı
 • Bambusa aurea – Bambu Çit
 • Hedera helix – Sarmaşık Çit
 • Euonymus japonica – Yeşil Taflan Çiti
 • Buxus sempervirens – Şimşir Çit
 • Cupressus sempervirens – Kara Servi
 • Berberis thunbergii – Hanım Tuzluğu
 • Ligustrum vulgare – Adi Kurtbağrı
 • Pittosporum tobira – Pitos
 • Gaura lindheimerii

DAYANIKLILIK ve BAKIM

Bitkiler ile yapılan çitler, canlı olması sebebiyle kendini yenileme ve büyüme özelliğine sahiptir. Zamanında ve doğru miktarda sulandığı, besin takviyeleri yapıldığı takdirde uzun yıllar boyunca yaşarlar. Budayarak bitkisel çitinizi dilediğiniz boyda kullanabiliriz.

EBATLAR

30 cm’den başlayarak 3 metre boylara kadar istenilen yükseklikte çit bitkisi çeşitleri mevcuttur. Saksılı çit bitkileri olması sebebiyle, dikildiği ilk günden itibaren istenilen boyda çit bitkisine sahip olabilirsiniz. Ayrıca hızlı büyüyen çit bitkileri tercih edebilirsiniz.

UYGULAMA / BİTKİ DİKİMİ

Peyzaj mimarlarımız tarafından bahçenizin konumuna ve özelliklerine uygun çit bitkileri belirlenir. Belirlenen çit bitkilerinin dikimi uzman uygulama ekibi tarafından gerçekleştirilir.

RENK

Yeşilin çok farklı tonlarında çit bitkileri mevcuttur. Ayrıca kırmızı, sarı gibi renklere sahip çit bitkilerini de tercih etmek mümkündür. Bazı çit bitkisi türleri ise belirli dönemlerde çiçek açarak bahçenize ayrıca renk katar.

Leyland Selvi Ağacının Özellikleri

 

Leyland selvi (Cupressocyparis leylandii) tarama amacıyla Amerika Birleşik Devletleri ve Büyük Britanya’da sıkça kullanılan büyük yaprak dökmeyen bir kozalaklı ağaçtır. Bir erkek Monterey selvi (Cupressus macrocarpa) ve dişi Nootka sahte selenin (Chamaecyparis nootkatensis) tesadüfi bir melezi, 1888’de Galler’de keşfedildi. Ana ağaçların her ikisi de Kuzeybatı Pasifik’e özgü, ancak Galler’deki bir mülkte bir arboretumda büyüyorlardı. Monterey selvi Kuzey Kaliforniya sahil bölgelerinde, Nootka sahte selvi ise Oregon, Washington ve Britanya Kolombiyası kıyılarında yetişmektedir.

Leylandinin Tarihçesi

Leighton Hall, Welshpool, Galler’de bulunan Leyland selvi, mülk sahibi olan ve fideleri keşfeden adama, CJ Leyland adını verdi. Hibrid sıradışıdır, çünkü iki farklı cins bitki nadiren çaprazlanır. Leyland’ın evinde yeni haçları test eden büyüleyen kayınbirader Haggerston Kalesi’nde de onun için bir çeşidi vardır. Gri altları olan adaçayı yeşil iğneleri olan “Haggerston Gray” (Cupressocyparis Leylandii “Haggerston Gray”). 1941’de Leyland selvi ilk köklü kesimler Amerika Birleşik Devletleri’ne geldi.

Leylandinin Büyüme Alışkanlığı

Leyland selvi, 70 metre boyunda ve 15 metre genişliğinde ulaşabilen hızlı büyüyen bir ağaçtır. Gençken, yılda 3 feet büyür. Nootka sahte selvi ebeveyni şeklindeki, yeşillik ve kışa sertliğine benzeyen yoğun, dar piramidal veya sütunlu bir şekle sahiptir. Monterey selvi ebeveyni, ona hızlıca büyümesinin yanı sıra, o ağacın karakteristik dallanma düzenini verir.

Yeşillik, Tohum ve Kabuk

İnce, yukarı kıvrımlı dallarda düz gri gri yeşillik spreyler, daha sonra çeşitler altın, yeşil ve gümüş mavisi yeşillik sunsalar da, orijinal Leyland servisinin bir özelliğidir. Koyu kahve, 3/4 inç genişliğe kadar tohum taşıyan koniler ve pul pul kahverengi kabuğa sahiptir.

Sertlik ve Kültür


Leyland selvi ABD Tarım Bakanlığı bitki sertliği 6 ila 10 bölgelerinde büyür. Toprak tipi konusunda tedirgin değildir, ancak yüksekliğini dengeleyecek kadar derin kökler oluşturmak için iyi bir drenaj gerektirir, veya uçabilir. Tam güneş, kısmi güneşte de büyümesine rağmen tercih edilen bölgedir. Leyland selvi kurulduktan sonra kuraklığa toleranslı olsa da, hızlı büyümesini desteklemek için gençken düzenli, derin sulama gerektirir.

Leylandi Kullanımı

Öncelikle rüzgâr siperi olarak ve tarama ve çitlerden korunma amacıyla kullanılan Leyland selvi, ev sahiplerini hızla doldurarak memnun ediyor. Ancak budama olmadan, standart bir kentsel alan için çok büyük olabilir ve kaldırılması gerekebilir. Ağaç kesiliyor ve dalları tamamen çıplak toprağı kaplamak için zemine kadar büyüyor. Saksı Leyland selvi canlı Noel ağaçları olarak satılmaktadır ve özellikle kesilmiş ağaçların pahalı olduğu Güneydoğu Amerika Birleşik Devletleri’nde popülerdir.

Leylandi Dezavantajları

Leyland selvi hızlı bir şekilde 30 veya 40 feet boyunda büyür, bu genellikle bir şehir alanı için çok büyük bir ağaçtır. Tarama için birbirine yakın dikilen ağaçlar, canker ve iğne yanması gibi hastalıklara ve bagworms ve örümcek akarları gibi böceklere karşı hassastır. Aşırı kalabalık, ağaçları zayıf hava sirkülasyonu nedeniyle hastalığa karşı savunmasız kılar. Ayrıca yetersiz güneş ışığından dolayı alt dalların dökülmesine neden olur.

Leylandi Çeşitleri

Leyland selvi çeşidinde sarı, altın, mavi-yeşil, parlak yeşil ve beyaz-yeşil renk çeşitlerinin yaprakları vardır. Hollandalı bir çeşit olan “Gold Rider” (Cupressocyparis Leylandii “Gold Rider”), limon yeşili iç kısmıyla altın uçlu bir yeşillik vardır. “Castlewellan” (Cupressocyparis Leylandii “Castlewellan”), kışın bronzlaşan sütunlu bir alışkanlığa ve altın yapraklara sahiptir. “Naylor’s Blue” (Cupressocyparis Leylandii “Naylor’s Blue”) simli mavi-yeşil yeşillik, “Emerald Isle” (Cupressocyparis Leylandii “Emerald Isle”) yumuşak, parlak yeşil ve “Gümüş Tozu” (Cupressocyparis Leylandii “Silver Dust”) gri-yeşil yapraklar beyaz lekeler ile uçlu.

Doğal Çitler: Evinizin  Gizliliğini Artırın

Çitte mahremiyet ve bahçenin bölünmesi için ne yapmalı? Çitli parmaklığın ötesinde düşünmek için doğal çitler için bu fikirlere göz atın

Gizliliğinizi, korumanızı ve hatta bahçenizin manzarasını ve hatta manzarasını iyileştirmeyi düşünüyorsanız, kutulu çitin dışında düşünün: mülkünüzü çerçevelemek için doğal engeller kullanmayı düşünün.

Doğal Çit Nedir?

Doğal bir çit, birçok şey olabilir, diyor, peyzaj tasarımcısı ve Atlanta’daki Dinlence Tasarımının sahibi Sandra Sandra . Aslında, Sandra, her alanda özel ihtiyaçlara en iyi şekilde uyacak şekilde kendi mülkünüzdeki değişken bitkileri bile seçebileceğiniz ve seçebileceğiniz çok güzel doğal çit seçenekleri olduğunu söylüyor.

Ancak doğal çitler herkes için değildir. Özellikle hızlı bir düzeltme arıyorsanız, bu botanik engeller doğru seçenek olmayabilir. Sandra, doğal çitlerin finansal ve kronolojik bir yatırım olduğunu açıklar. “Dikimler ilk birkaç yıl aptal görünebilir, ancak zamanla güzel bir çit haline gelecekler” diyor. “Doğal bir çit seçmeyi seçen ev sahibinin sabrı olmalı – bitkilere büyümek için yer (ve zaman verin) ve daha tatmin edici bir sonuç almanız daha olası.”

Sabırlı olanlar, amaçlarına daha iyi – ve daha uzun süre dayanacak – herhangi bir ahşap veya vinil çitin yapabileceğinden daha iyi – ve daha uzun ömürlü – hizmet verecek türden bir özel bariyerle ödüllendirilecek. Çitlerden güllerin tırmanmasına, yaprak dökmeyen ağaçlara kadar, Tabiat Ana’nın seçenekleri, yerel ev geliştirme mağazanızdaki çit panelleri seçiminden çok daha farklıdır. Hangi bitki materyalinin amacınıza en iyi şekilde hizmet edeceğine karar vermenize yardımcı olması için doğal çitinizle neyi başarmak istediğinizi düşünün.

Gizlilik için Tesisler

Doğal eskrimizin asıl amacı daha büyük bir gizlilik duygusuysa, Mayıs ayındaki sağlam bir engelin ne olabileceğini, Ocak ayındaki ahşap iskeletten biraz daha fazla olabilir. Sandra, “Bir ağaç gizlilik sorununa tek cevap olabilir (ne zamandır) olabilir, ancak çoğu ağaç yaprak döken olduğundan, ev sahipleri sorunu yalnızca yaz için çözdüklerini bulabilirler” diyor. Vişne defne veya çuha çiçeği gibi yaprak dökmeyen ağaçlar, yıl boyunca koruma sunabileceğini, USDA Bitki Sertlik Bölgenize bağlı olarak, yıl boyunca yapılan diğer iyi mahremiyet bitkilerinin özel, arborvitae, şimşir ağacı ve Mazı Yeşil Dev Çitini içerdiğini belirtti .

Ancak kaçınmanız gereken bir bitki bambudır. “Asla, asla bambu ekme!” Sandra’yı vurgulamaktadır. “Çok invaziv ve sınırlarını zorlamak için büyük miktarda bakım gerektirecek.”

Mülkiyet Koruma

Mülkünüze izinsiz giren insan veya hayvanlara sahip olduğunuzda yapışkan bir durum olabilir. Geleneksel bir çit koymak istemiyor, ancak kısa yoldan kaçanları veya vahşi hayatı dolaşmak istemiyorsanız, “uzak durun” diyen çevre bitkileri eklemeyi düşünün.

Dikenli yaprakları veya dikenleri olan herhangi bir şey bu amaca hizmet edebilir, ancak çocukları yönlendirmek istiyorsanız güvenlik konularını göz önünde bulundurun. Holly ağaçları ve çalıları bu durumlarda da iyi bir seçimdir, çünkü ikisi de bakmaya ve dokunmayacak kadar hoş olmalarına yardımcı olur. Büyük bir pencereyi korumayı umut ediyorsanız, dikenli tırmanma gülleri manzarayı tamamen engellemeden gizlilik sunar. Ve hiç kimse pencerenizin hemen yanına gelmemesi gerektiğinden, geçici yoldan geçen kişi için kendilerini dikenlere zarar vererek endişelenmenize gerek yok.

Görünüm ve Estetik

Pek çok Güney plantasyonunda canlı meşe ağacının yarattığı etkileyici sokakları başaramayabilirsiniz, ancak bu fonksiyonla ilgili olduğu kadar formla ilgili doğal bir çit oluşturamayacağınız anlamına gelmez.

Çiçeklenme çitleri çiçeklenme mevsimi boyunca muhteşem renkler sunar ve bazıları gül çitleri gibi gizlilik, koruma ve estetik arasındaki çizgiyi vurgular. Ne ekersen onu dikersin, sağlıklı bir doğal çitin tam anlamıyla sıfırdan başladığını unutmayın. Sandra “Toprak hazırlığı en önemli husus” diyor. “Paranızı daha olgun bitkiler satın almak yerine toprağın hazırlığına koyun. Bitki çok az mevsim yakalayacak ve daha küçük bitkilerin kurulması kolaylaşır ve genellikle daha iyi hale gelir.”

Taflan ( Euonymus ) İçin Büyüme ve Bakım Nasıl Yapılır

Peyzajınız için yeni bir çalı arıyorsanız, Taflan ( Euonymus ) bir çalı ile yanlış gidemezsiniz. Bu manzara gözdesi, bir asma gibi, bir çalılığa, hatta bir ağaca bile büyüyen çeşitlerde bulunabilir. Grup olarak renkli yeşillik, ilginç ağaç kabuğu ve eşsiz çiçek ve meyvelerin yıl boyunca ilgisini çekiyorlar. Bilinen bir Taflan ( Euonymus ), ilkbaharda yeşil yapraklı bir çalı olarak başlayan “Yanan Bush” dur. Havalar soğudukça, yeşillik kırmızılaşmaya başlar ve böyle yaparak “Burning Bush” adının geldiği yer burasıdır. Sezonun ilerleyen saatlerinde yaban hayatı için yiyecek sağlayan kırmızı meyveler oluşacaktır.

Taflan ( Euonymus ), kısmi güneşte gölgede ve hatta parlak güneş ışığında iyi çalışır. Bir grup olarak 4 ila 8 USDA Bitki Sertliği Bölgelerinde büyüyebilirler. Geyik nedeniyle yeni bir şey ekmekten korkarsanız endişelenmeyin. Bu çalılar geyiklere karşı dayanıklıdır. Bunun ötesinde peyzaj tasarımında canlı çit ve zemin örtüsü olarak iyi çalışırlar. Bunun nedeni, Taflan ( Euonymus )’un birçok çeşidinin ideal koşullar altında yılda 24 inç kadar büyümesidir.

Çevre düzenlemenizde bir Taflan ( Euonymus ) kullanmayı planlıyorsanız, ilk adım yerel uzatma temsilcinize danışmaktır. Bu neden? Bu bitkinin hızlı büyümesi nedeniyle, bazı abanoz türlerinin istilacı olduğu kabul edilir. Çeşitliliğinizin istilacı olup olmadığını belirledikten sonra, dikiminizin kaderini buna göre karar vermeniz gerekecektir.

Taflan ( Euonymus )’unuzu yerleştirmek için uygun yerle başlar. Taflan ( Euonymus ) çalısı doğrudan güneş ışığına maruz kalabilir. Bu çalı için toprak tipi önemli olmamakla birlikte, toprak drenajı çok önemlidir. Köklerin suyun içinde oturduğu “ıslak ayakları” tolere etmeyecektir. Çalılarınızı dikmeden önce, en azından bir yağmurdan sonra toprağı gözlemlediğinizden emin olun. Toprağın yüzeyinde su birikintisi olduğunu fark ederseniz, güvenli bir şekilde toprağın drenaj olmadığını söyleyebilirsiniz. Bunu belirledikten sonra ekmeye hazırsınız.

Dikim işlemine başlamak için önce kabın genişliğinin iki katı ve aynı derinlikte bir delik kazmanız gerekir. Bu yapıldıktan sonra, dikilen tencereyi deliğin derinliğini ve genişliğini kontrol etmek için deliğe yerleştirin. Gerektiği gibi ayarlayın.

Delik açıldıktan sonra, deliğin içini kazımanız gerekir. Bunu neden yapman gerekiyor? Cevap basit. Toprağınızdaki kil seviyesinin yüksek olması durumunda, deliğin iç kısmının kil çömlek gibi sertleşeceği bir durum vardır. Bu işleme cam denir ve bu basit işlem, tesisinizin köklerinin delikten dışarı doğru büyümesini önler. Camın kendisi, kökleri sadece bir daire şeklinde büyüyecekleri delikte tutacaktır. Bu sonuçta tesisi öldürecek. Bunu önlemek için, deliği temizlemeniz gerekecektir. Bu, deliğin içini bahçe tırmıkla kazıyarak kolayca yapılır.

Ardından, tencere keserek Taflan ( Euonymus )’u kabından çıkarın. Kökler açığa çıktıktan sonra, kök topunu inceleyin ve hastalıklı veya ölü kökleri kesin. Biraz gevşetmek ve dışa doğru büyüyebileceklerini söylemek için kökleri parmağınızla hafifçe vurun. Bu yapıldıktan sonra, deliğin dibine 2 inç bahçe toprağı yerleştirin ve kökleri deliğe yerleştirin. Toprakla doldurun. Deliğin toprak seviyesinin ve toprağın eşit olduğundan emin olmak için hava kabarcıklarını gidermek için gereken suyu toplayın ve gerektiği şekilde toprakla doldurun.

Yabancı ot kontrolü için toprağa ve malçla üstüne yavaş salınan bir gübre serpin.

Bu çalının büyümesini kontrol etmek için, ilkbaharda bitki materyali budamak mümkündür. Budama konusunda çok endişelenmeyin. Bu çalılık budama söz konusu olduğunda çok dayanıklıdır.

Bu çalılık çeşidinin az bakım gerektirmesi durumunda, birkaç bitki hastalığı problemi vardır. Bu, kabuk, külleme, taç safrası, antraknoz ve cersocpora yaprak lekesini içerir. Bunların çoğuna mantar neden olurken, asıl mesele yağışlı hava veya bitki materyalinin zarar görmesinden kaynaklanmaktadır. Tabiat Ana ile ilgili yapabileceğiniz hiçbir şey yok ama harcanan yaprakların sonbaharda toplanıp bertaraf edildiğinden emin olabilirsiniz. Bu, çalı mantarının alınmasını önlemede yardımcı olacaktır. Bakteriyel konuya gelince, uygun budama teknikleri ve ayıklama stratejileri ile bitki hasarını azaltarak tutunmasını önleyebilirsiniz.

Taflan ( Euonymus ) çok hızlı büyüyen bir bitki olduğundan, bitki materyallerinizin zenginliğini paylaşmak isteyebilirsiniz. Bunu yapmak için kesim ile başlar. Bu yayılma tekniğine başlamak için, ilk önce yayılma ile ilgili tüm malzemeleri temizlemeniz gerekecektir. Bu, kesme aletinizi suya batırmak ve bir ağartıcı kabına sahip bir kabın içine su koymak demektir. Birkaç dakika ıslanmalarını bekleyin ve sonra silin. Temiz suda durulayın ve kurumaya bırakın. Malzemeleriniz kuruduktan sonra kesmeye hazırsınız.

Bu işlemin ilk adımı, drenaj malzemesini kabınızın tabanına yerleştirmektir. Ayrı bir kapta eşit parçaları kumlayın ve turba yosunu karıştırın. Bu yapıldıktan sonra, su ile sisleyin. Toprak nemlendirildikten sonra, tencereyi hazırlanan toprakla doldurun ve hafifçe aşağı çekin. Artık kesimlerinizi almaya başlamaya hazırsınız.

Tesisinizi araştırın ve en az 12 inç uzunluğunda sağlıklı dallar bulun. Onları bulduktan sonra, bıçağını al ve dalı açılı bir düğümde kes. Bir düğüm, yaprağın geldiği kök üzerinde küçük bir düğümdür.

Sonra, 12 inç uzunluğundaki kesimi 3 ila 4 inç parçalara bölün. Tüm kesimin açılı olduğundan emin olun. Her 3 ila 4 inç parça için üst 4 dışındaki tüm yaprakları çıkarın. Kesilen ucu toz haline getirilmiş bir kök hormonuna daldırın. Bu yapıldıktan sonra, bir kurşun kalem alın ve hazırlanan toprakta bir delik açın. İşlem görmüş kesimi deliğe yerleştirin ve etrafındaki toprağı sürün. Tüm kesimlerle işlemi tekrarlayın. Bir tencerenin doldurulmasından sonra, kabı şeffaf plastik bir torbaya koyun ve bağlayın. Başlangıçlarınızı dolaylı güneş ışığı alan ılık bir odaya koyun.

Toprak nemi haftalık olarak izlenir ve yaklaşık bir ay içerisinde Taflan ( Euonymus ) köklü olmanız gerekir. Köklü olup olmadığını nasıl anlarsınız? Başlamalar nazikçe çekilirse, direnmeleri gerekir. Başlangıcı yaklaşık 1 inç yüksekliğinde olduğunda plastik torbadan çıkarın ve ayrı saksılara aktarın.

Bahar gelene kadar onlarla ilgilenmeye devam edin. O zaman, onları bahçenizdeki alana nakledebilirsiniz.

Smaragd Mazı Kısa Özellikleri

Thuja occidentalis ‘Smaragd’

Bu çeşit, yıl boyunca parlak, parlak yeşil bitki örtüsünü koruyarak değerli bir çit bitkisi veya örneği yapan kompakt, yaprak dökmeyen, piramidal bir ağaçtır.

Çeşit adı “zümrüt” için Danimarkalıdır (çeşidin kaynaklandığı yer). Bu bitkinin ‘Zümrüt’ veya ‘Zümrüt Yeşili’ olarak da bilinmesi şaşırtıcı olmamalıdır.

Dikkat Edilmesi Gereken Özellikler

Bu bitki çok çeşitli toprakları tolere eder ve düzenli yağmurlu nemli havayı sever. Yeşillik, çok fazla gölgede ekilirse daha az yoğunlaşır.

Bakım

Bu çeşit, tam güneşte kısmen gölgede orta, iyi drene toprakta kolayca yetiştirilir. Derinden sıcak ve kuru havalarda su alın ve kök bölgesinin malçlanması. Yeni büyüme başlamadan önce erken ilkbaharda budama. Çit olarak yetiştirilirse, ilkbaharda ve istenirse yaz sonunda süsleyin. Buz ve kar zararlarından kaçınmak için tek bir liderle eğitimli kalın.

Yayılma

Yaz sonunda yarı olgunlaşmış kesimler yerleştirin.

SorunlarTırtıllar, ağaç kabuğu böcekleri, böcekleri, akarlar ve ölçek böcekleri, popo çürüklüğü, dal dieback, Botrytis, mantar kök çürüklüğü ve iğne yanıklığı gibi yaygındır. Geyik yeşillik göz atabilir.

 

Alev Ağacı Photinia

 

Alev Ağacı Photinia, küçük yaprak dökmeyen ağaçlar veya çalılardan oluşan geniş bir aileyi kucaklar.

Asya’da doğal olarak ortaya çıkan yaklaşık 60 tür var ancak Alev Ağacı Photinia, görkemli parlak kırmızı yeni büyüme yaprakları ve yüksek etkili korunma nitelikleri sayesinde Avustralya bahçelerinde oldukça popüler hale geldi.

Alev Ağacı Photinia ismi, kökenini İngilizce’deki Yunanca ‘photeinos’ ya da İngilizce ‘ ye borçludur – tipik olarak parlak yapraklarının açık bir tarifi.

Küçük bir ağaç, hızlı ve yoğun büyüme ve renkli yaprakları gibi büyüklüğü, arka bahçenizdeki mahremiyet için bir çit veya perde oluşturmak için mükemmel bir seçimdir.

Bu yüzden birçok Avustralyalı bahçıvan Alev Ağacı Photinia’ı sevmeye geldi.

Alev Ağacı Photinia’nın bakımı kolay sağlam sağlamlığa sahiptir ve çok çeşitli yetiştirme koşullarına ve hatta bahçıvan ihmaline tolerans gösterecektir.

Alev Ağacı Photinia, gül ailesinin bir parçasıdır ve ilkbaharın ortalarından sonlarına doğru çok sayıda küçük beyaz çiçek üretir. Alev Ağacı Photinia ayrıca kuşların sevdiği elma şeklinde küçük meyveler de üretir.

Ancak, özellikle küçük çocuklarınız varsa, bazı Alev Ağacı Photinia türlerinin yapraklarının ve meyvelerinin kanserojen bileşikler içerebileceğinin farkında olmalısınız.

Alev Ağacı Photinia Çitleri, Bitkiler, Ağaçlar

Alev Ağacı Photinia, mahremiyet ve barınma için harika korumalar sağlar ve çeşitli hibrit çeşitlerin hepsi, farklı bahçe düzenleri için ideal kılan benzersiz özelliklere sahiptir.

Alev Ağacı Photinia robusta, adından da anlaşılacağı gibi, kuraklığa dayanıklı ve 6m yüksekliğe kadar büyüyen bir rüzgâr gibi iyi çalışıyor.

Daha küçük, daha rafine bir yaprak dökmeyen çalı arıyorsanız, Alev Ağacı Photiniaglabra rubens’e bir göz atın.

Daha hızlı büyüyen doğa ve daha olgun koyu yeşil yapraklara karşı yeni parlak kırmızı yapraklar tarafından yaratılan çarpıcı kontrast, Alev Ağacı Photiniafraseri ‘ Red Robin’i yaklaşık 2 metreye kadar yükselen çok popüler bir çeşittir.

Alev Ağacı Photinia robusta vs RedRobin sorusu basitçe Photinia’nızın ne yapmasını istediğinizi ortaya çıkarır: uzun bir rüzgâr haline gelmek veya kısa bir çit gibi kalmak için büyütün.

Özel Alev Ağacı Photinia Çeşitleri

Bahçıvanların bazen Photinias ile karşılaştıkları sorunlardan biri, üretken büyüme oranlarının düzenli budama gerektirmesidir.

Ayarınız için yanlış çeşitler seçtiyseniz, çitinizin kontrolden çıktığını çok hızlı bir şekilde bulabilirsiniz.

Ozbreed, ‘doğru yer’ için ‘doğru tesisin’ olduğundan emin olmak için zaman harcadı.

İki çok özel Photinia çeşidi sunuyoruz. Bahçeniz için doğru tesisi satın aldığınızdan emin olmanız için çok zorlu kaynak bulma ve deneme süreçlerinden geçtiler.

Ozbreed şu anda iki popüler Photinia yaprak dökmeyen çalı çeşidine sahip:

Red Fence ™ Photinia x fraseri – 5 yıl kadar kısa bir sürede 1,5m H x 1m W değerine kadar büyür
İnce Kırmızı ™ Photinia x fraseri – 3-4m yüksekliğe x 60cm genişliğe kadar

Thin Red ™ Alev Ağacı Photinia, arka bahçenizden fazla yer kaplamadan sağlam bir barınak kurmanız gereken dar alanlar için idealdir.

Tam güneşte veya kısmen gölgede iyi gelişir ve çoğu toprak tipinde, bir liman ile komşu mülk arasında gizlilik koruması veya perde için iyi bir seçimdir.

Thin Red ™ Photinia, mülkünüzün önü için harika bir ekran haline getirecek. Güzel yeni kırmızı yapraklar ve küçük beyaz çiçekler hoş bir gösteri yapar.

Red Fence ™ Photinia – adı her şeyi söylüyor – mükemmel bir çit oluşturur.

İyi toprak koşullarında 2m yüksekliğe kadar büyüyecek, ancak aksi takdirde, 1.5 m yüksekliğinde x 1 m genişliğinde yönetilebilir hale gelecektir.

Çok fazla budama gerektirmeden yoğun bir çit oluşturur (yılda bir kez yeterlidir).

Tam güneşte veya kısmen gölgede bitki. Red Fence ™ Photinia, Güney Queensland, Batı Avustralya, Tazmanya, NSW, Victoria, ACT ve Güney Avustralya’da iyi bir şekilde büyür.

Photinia sert bir bitkidir ve belirli bir bahçıvan ihmalinden kurtulurlar.

Ancak çoğu bitki gibi, birkaç basit yetiştirme ve bakım ipucunu izlerseniz çok daha iyi sonuçlar alırsınız.

Photinias’ınızı sağlam bir çit için 60 ila 100 cm aralıkla yerleştirin. Photinia tam güneşi tercih ediyor ancak kısmi gölgesi de iyi.

Siteniz gölgeli tarafta daha fazla ise, iyi bir hava hareketi olduğundan emin olun.

Bunun nedeni, etrafta çok fazla nem olması durumunda Photinia’nın mantar saldırısına eğilimli olması olabilir.

Gölgeli noktalarda, bitkilere biraz daha yer açmak ve alanı mantar büyümesine daha az elverişli hale getirmek için Photinias’ınızı biraz daha uzağa dikmek akıllıca olacaktır.

Photinias kurulduktan sonra çok az sulama gerekir.

Photinia İçin En İyi Toprak Tipleri

Photinia’nızı nereye koymak istediğiniz hakkında bir an düşünmeye değer. Photinia çok çeşitli toprak türlerini tolere eder, ancak iyi drenaj oldukça önemlidir.

İyi bir yapıya sahip olan ve iyi beslenen topraklar, Photinia’nızı daha üretken ve güçlü bir şekilde büyümeye teşvik edecektir.

Yüksek pH seviyelerine sahip topraktan kaçının. Ayrıca suyun havuza girebileceği alanlardan kaçının çünkü en iyi toprak bile Photinia’nızın aşırı suyu aşmasına yardımcı olmaz.

Yavaş yavaş salınan bir gübre ile yılda en az bir kez gübreleyin ve bitkilerin tabanı etrafındaki bazı iyi tıknaz malçları topraktaki iyi nem ve besin seviyelerinin korunmasına yardımcı olacaktır.

Çürümeyi teşvik etmekten kaçınmak için malç ve bitki sapı arasında bir boşluk bırakın. Çam kabuğu ile öğütme, topraktaki azot seviyelerini düşürebileceği için önerilmez.

Photinia’nın sulama gereksinimleri oldukça düşüktür ve kuraklık toleransları, Avustralya’nın çoğu bölgesinde Güney Queensland ve Batı Avustralya’dan Tazmanya’ya kadar gelişmelerini sağlar.

Budama

Photinias, hızlı büyümeleri ve yoğun bitki örtüsü nedeniyle mükemmel çitleri oluşturur. Bu, budama riskinden en iyi şekilde yararlanmak için yapmak isteyeceğiniz birkaç kritik rutin görevden biri olduğu anlamına gelir.

Düzenli budama, gerçekten düzenli bir yoğun çitin korunmasına yardımcı olacaktır.

Genellikle yılda bir veya iki kere düzenli bir kuru erik yeterlidir.

Yeni büyüme olgun yeşillik rengini değiştirmeye başladıktan sonra oldukça ciddi bir şekilde geri kesme muhteşem kırmızı yapraklar daha teşvik edecektir.

Red Fence ™ Photinia x fraseri’nin azaltılmış budama gereklilikleri bu çeşitliliği, özellikle de büyük korunma alanlarının muhafaza edilmesi gereken yerlerde, çitlerin özellikle popüler olmasını sağlar.

Budama Red Fence ™ Photinia x fraseri yılda bir kez genel olarak çitinizi en iyi şekilde tutacaktır.

Eğer iyi bir çiçek göstermek istiyorsanız, çiçek tomurcukları oluşmaya başlarken ilkbaharda budama yapmaktan kaçının. Bazı çeşitlerdeki çiçekler çok çekici bir aromaya sahip değildir.

Photinia’nıza zıt bitki örtüsü için daha fazla değer veriyorsanız, çiçek açmadan önce tomurcukları budamak isteyebilirsiniz.

Pek çok korunan bitki gibi, Photinia’yı budamayı ihmal ederseniz, kazıma yapabilirler. Neyse ki, genellikle onları sert bir erikle diriltebilirsin.

Çoğu durumda, bitkileriniz sağlıklı ve taze, yeni bir büyüme ile geri sekecektir.

Hangi Sorunlara Dikkat Etmeliyim?

Çok fazla nem Photinia’nın acısıdır. Photinia mantar saldırılarına karşı duyarlı olabilir.

Entomosporium yaprak lekesi, yapraklara saldıran bir mantardır.

Yaprak lekesi, genellikle sarı bir halka ile çevrili kırmızı lekeler olarak görünür.

Enfeksiyon yaprakların düşmesine neden olabilir. Enfekte olmuş bitki yapraklarını çıkarın ve yeterli havalandırma sağlayın ve sulamayı da azaltın.

Toz halinde küf, genellikle Photinia’ya saldıran başka bir mantar enfeksiyonudur.

Çoğu mantarda olduğu gibi, yapraklar ve sürgünlerde görülen beyaz tozlu büyüme nemli nemli koşulları sever.

Bitkilere güneşe daha fazla maruz kalmaya çalışın, ancak enfeksiyonların özellikle dirençli olduğu yerlerde kükürt bazlı bir sprey uygulamanız gerekebilir.

Kök ve taç kökleri de çok fazla suyun sonucudur ve solmuş yapraklara ve erken yaprak düşmesine, kabuk renk atmasına ve ölü saplara neden olabilir. Sulamayı bırakın ve köklerin kurumasını bekleyin.

Durumun daha ciddi iyileştirici önlemleri hak ettiğini düşünüyorsanız, kurumayı teşvik etmek için toprağı sapın etrafından üst köklere kadar geçici olarak çıkarabilirsiniz. Mantar ilaçları önleyici bir önlem olarak yardımcı olabilir.

Bakteriyel enfeksiyon, Ateş yanması (Erwinia amylovora), Photinia’yı tahrip edebilir.

Hastalık kaynaklanıyor ve yapraklar üzerinde çirkin kahverengi kanserler soluyor.

Bir kez daha nemli soğuk koşullar bu hastalığın gelişmesini sağlar. Hastalıklı dokuyu çıkarın ve çok azot bakımından zengin gübreden kaçının. Bakır mantar öldürücüler etkili olabilir.

Photinia – Gerçekten Fotojenik Çit

Photinia’nın Avustralya’daki en popüler korunma tesislerinden biri olması pek şaşırtıcı değil.

Kuraklık direnci, sertlik ve hızlı büyüme, koyu yeşil olgun yeşilliklere karşı parlak kırmızı yeni bitki örtüsünün muhteşem karşıtlığı ile birleşince onu her zaman kazanır.

DAHA FAZLA BİLGİ

Sert Sıcak, Kuru ve Rüzgârlı Terlemeli Pozisyonlar İçin Çit Tesisleri .

Banklar ve Çitler
Minimalist mi, yoksa Geleneksel mi? Modern Avustralya resmi bahçeleri kültürümüzü yansıtmaktadır.

Sert Sıcak, Kuru ve Rüzgar Alma Konumlu Yerli Korunma Tesisleri .

Avustralya Riskten Korunma Tesisleri (video) Avustralya’da
kullanılacak en iyi küçük ve orta büyüklükteki çit koruma tesisleri nelerdir?

Kuraklık Toleranslı Çit (video)
Bu sert kuraklık ve dona dayanıklı Westringia, doğal top şeklinde biçimlendirildiğinde veya bu şekilde bırakıldığında harika görünür.