Çit bitkisi seçerken nelere dikkat edilmeli?

Çit Bitkileri

Birçok bahçe ve peyzaj alanlarında kullanılan çit bitkilerinin önemi çok fazladır. Bu bitkiler dışarıdan gelen gürültüyü keser ve daha sakin rahat bir bahçede oturmayı sağlar. Çit bitkileri konusunda ise birçok çit bitkisi yer alıyor. Ancak doğru ve bahçenize yakışan çit bitkilerini seçmek daha doğru bir tercih olacaktır.

Çit bitkisi seçerken nelere dikkat edilmeli?

Çit bitkileri seçerken dikkat etmeniz gereken konu bahçenizi tanımanız olacaktır. Eğer sizin bahçeniz küçükse kalkıpta çok büyük bir çit bitkisi kullanmanız hem alanı daha fazla kısıtlayacak hemde duvar görme yerine size bir rahatsızlık sunacaktır. Bunun önüne geçmek için ilk olarak bahçenize karşıdan bakın ve çok iyi tanıyın. Gözlerinizi kapatarak ne kadar uzunlukta ne kadar genişlikte ve ne şekilde bir çit bitkisi kullanabileceğinizi hayal edin.

Çit bitkilerinde en fazla tercih edilen hangi bitkiler?

Çit bitkileri bahçe ve peyzaj alanlarında çok fazla tercih ediliyor. Yapı gereği dışarıdan gelen araba sesi gibi gürültü kirliliğinin önüne geçerek güzel bir şekilde vakit geçirmeniz için sizlere bir duvar olma özelliği sunuyor.

Çit bitkileri olarak tercih edilenlerin başında ise Leylandi bitkisi yer alıyor. Leylandi bitkileri yetiştiriciliği kolay olurken, bakım konusunda bahçe sahiplerine zorluk çıkarmıyor ve çok kolay şekilde budanabildiği için istenilen şekilde tasarım sunulabiliyor.

Leylandilerin dışında elbette japon çalısı, kül çalısı gibi bazı bitkiler yer alıyor. Leylandiden sonra bir tercih sırasına göre yorum yapacak olursak eğer, Bodur altuni top mazılerde çok fazla çit bitkisi olarak kullanılmakta. Ek olarak altuni ardıç bitkisi de duvar görevi görebildiği için çit bitkilerinin başında yer alıyor.

Çit Bitkisi fiyatları ne kadar?

Ortalama olarak çit bitkisi fiyatları 10 TL’den başlıyor ancak ortalama 25-30 TL civarında seyrediyor. Bu bakımdan bahçe tasarımı veya peyzaj alanlarında kullanacağınız çit bitkileri için bir miktar bütçe ayırmanız halinde çok fazla değil tabii ki, bahçenize güzel bir duvar örebilirsiniz. Ancak leylandi gibi kolay büyüyen ve kolay budanan çit bitkilerini tercih etmeniz hem daha ekonomik hemde daha güzel bir karar oluşturacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir